انواع سیم جوش استیل و کاربردهای ان

انواع سیم جوش استیل و کاربردهای ان

سیم جوش استیل

 • در برخی از عملیات جوشکاری از سیم جوش استیل به عنوان پر کننده مورد استفاده قرار می گیرد که می توان , جوش کاری FCAW ,GMAW , و همچنین SAW ر ا نام برد از سیم جوش استیل برای جوشکاری در استنلس استیل آستنیتی و فریتی مورد مصرف می باشد ؛ سیم جوش استیل SOLINOX 420 که مورد مصرف برای فولادهای ضد زنگ مارتزینی است و SOLINOX  ۲۲۰۹ که در جوشکاریهای استنلس استیل دوبلکس و سوپر دوبلکس کاربرد دارد از جمله پر مصرف ترین سیم جوش ها ؛ SOLINOX 308  ؛ SOLINOX 308 H ؛ SOLINOX   ۳۰۸ L ؛ SOLINOX 316 ؛ SOLINOX  ۳۱۶H ؛ و SOLINOX 316L میباشد . همراه ما باشید با همه چیز درباره الکترود استیل که باید بدانید

 • انواع سیم جوش استیل و کاربردهای ان
 • انواع سیم جوش (فیلر) استیل

  از جمله محصولات پرکاربرد سیم جوش استیل می توان به خانواده  ۳۰۸ و  ۳۱۶ اشاره کرد.

  • ۳۰۸:

   دارای ترکیب شیمیایی ۱۶ درصد کروم و ۱۰ درصد نیکل است. این محصول برای جوشکاری فولادهای ۳۰۵، ۳۰۴، ۳۰۲ و AISI 301 مناسب است.

  • ۳۰۸H:

   در این محصول کربن بیش تری نسبت به ۳۰۸ بکار رفته است. افزودن کربن علاوه بر افزایش استحکام، مقاومت در برابر خزش به ویژه در درجه حرارت های بالا را تا حدود زیادی ارتقا می بخشد.

  • ۳۰۸L:

   این محصول کربن کمتری نسبت به  ۳۰۸ معمولی دارد. با کاهش کربن، خطر تشکیل کاربیدها و رسوب آن ها در مرز دانه ها و در نتیجه احتمال بروز خوردگی های بین دانه ای و ترک های ناشی از آن، به حداقل می رسد.

  • ۳۱۶:

   دارای ترکیب شیمیایی ۵/ ۱۸ درصد کروم، ۵/ ۱۲ درصد نیکل و ۵/ ۲ درصد مولیبدن است. این محصول برای جوشکاری فولادهای زنگ نزن سری AISI 316 و فولادهای مشابه به کار گرفته می شود. این محصول هم چنین برای جوشکاری  فولادهایی که در درجه حرارت های بالا کار می کنند استفاده می شود. وجود تا ۵/ ۲ درصد مولیبدن در ترکیب فلز جوش حاصل، ضمن افزایش مقاومت در برابر حرارت، مقاومت به خزش آن را نیز تا حد قابل توجهی افزایش می دهد.

  • ۳۱۶H:

   کربن بیشتری نسبت به  ۳۱۶ دارد. به دلیل بیشتر بودن کربن در ترکیب شیمیایی این محصول، استحکام کششی و مقاومت خزشی این محصول به ویژه در درجه حرارت های بالا افزایش می یابد.

  • ۳۱۶L:

   کربن کمتری نسبت به  ۳۱۶ دارد.به همین دلیل، خطر بروز خوردگی های مرزدانه ای و بین دانه ای به حداقل می رسد. این محصول اغلب برای جوشکاری فولادهای بلبرینگ آستنیتی مولیبدن دار کم کربن استفاده می شود. هنگام استفاده از  ۳۱۶L باید به این نکته توجه داشت که این محصول نسبت به ۳۱۶H مقاومت کمتری در برابر حرارت از خود نشان می دهد.

  • ۳۰۹:

   محصولات موجود در خانواده ۳۰۹ به طور کلی برای جوشکاری فولادهای زنگ نزن ۳۰۹ و جوشکاری فولادهای غیرهمجنس ریختگی و کار شده کاربرد دارند.

  • ۳۱۲:

   این محصول به طور کلی برای جوشکاری آلیاژهای ریختگی ۳۱۲ و برای جوشکاری فلزات غیر هم جنس، به ویژه آنکه، یکی از آن ها فولاد زنگ نزن با نیکل بالا باشد، کاربرد دارد.

  • ۳۸۵:

   این محصول برای جوشکاری فولادهای ۹۰۴L که در محیط های خورنده محتوی اسید سولفوریک یا ترکیبات کلریدی سرویس می دهند، کاربرد دارد. این محصول همچنین برای اتصال دادن آلیاژهای ۳۱۷L و همچنین جوشکاری سایر فولادهای زنگ نزن به فولادهای ۹۰۴L به کار می رود.

  • ۲۲۰۹:

   این محصول نخستین بار برای جوشکاری فولادهای زنگ نزن دوفازی محتوی ۲۲ درصد کروم طراحی شد. ساختار کریستالی جوش حاصل نیز دو فازی بوده و متشکل از فازهای فریت و آستنیت می باشد. جوش حاصل از این محصول از استحکام کششی بالایی برخوردار است و در برابر خوردگی و ترک های ناشی از SCC (خوردگی تنشی) مقاوم است.

۲۵۹۴:

این محصول با دارا بودن عناصر آلیاژی خاص مانند Cr ،Mo ،Ni ،Cu و N برای جوشکاری فولادهای سوپردوپلکس زنگ نزن طراحی شده است. حضور این عناصر آلیاژی مقاومت فوق العاده ای در برابر خوردگی حفره ای (Pitting) به این محصول داده است. فلز جوش حاصل از ۲۵۹۴ دارای ساختار آستنیتی-فریتی است که بسته به حرارت ایجاد شده حین فرآیند جوشکاری و نرخ سرد شدن حوضچه مذاب، درصد فاز فریت از ۳۵ تا ۶۵ درصد متغیر است.

انواع سیم جوش استیل و کاربردهای انالکترود جوش استیل

الکترود قلیایی در روکش کاری و جوشکاریهای فولاد غیر همجنس کاربرد دارد فلز آن از ترکیباتی مانند فولاد اوستنیتی کروم , نیکل , منگنز و مقدار محدودی فرید دلتا است از این نوع در جوشکاریهای فولادهای بدجوش و در برخی به عنوان روکشی سخت به دلیل مقاومت بالای فلز در برابر ترک خوردن استفاده می شود .

 • جوش به دست آمده از این محصول درکنار مقاومت بالا در برابر خوردگی حفره ای و خوردگی تنشی، به صورت همزمان استحکام و چقرمگی بالایی نیز دارد. این محصول به طور گسترده در ساخت تجهیزات نفت و گاز، منیفولدها، پمپ های تحت فشار، ولوها و تجهیزات فرآیندهای شیمیایی استفاده می شود.

این سیم جوش ها که دارای ترکیب شیمیایی مشابه با فلز پایه هستند، اغلب در یکی از دو گروه سیم های توپر (Solid Wires) و سیم های توپودری (Cored Wires) قرار می گیرند. آنها در انواع و اندازه های مختلف برای فلزات آهنی و غیرآهنی وجود دارند.

انتخاب الکترود، سیم جوش و فیلر مناسب برای جوشکاری ورق و لوله از جنس فولاد ضد زنگ ( اصطلاحا استیل ) همواره یکی از مشکلات اساسی جهت انجام عملیات جوشکاری اینگونه متریال ها می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید می توانید با سایت تکنوتامین تماس حاصل فرمایید. ما در مجموعه ی تکنو تامین شما را در خرید الکترود ها و فیلر های مورد نیازتان راهنمایی خواهیم کرد تا خریدی مناسب را داشته باشید.
۰۹۱۲۸۶۶۱۳۷۸
۰۲۱۶۶۷۳۸۵۹۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *